جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان سمنان

هدر پورتال
   
 
  • صادرات سالانه پنج میلیون دلار محصولات معدنی از سرخه

   صادرات سالانه پنج میلیون دلار محصولات معدنی از سرخه

   سرپرست صنعت، معدن و تجارت شهرستان سرخه گفت: سالانه بالغ بر پنج میلیون دلار از تولیدات مختلف معدنی این شهرستان به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود.

   به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان ، احمد بیگلری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به استقرار 78 واحد معدنی در این شهرستان، گفت: هر ساله 9 میلیون تن مواد معدنی به ارزش پنج میلیون دلار، توسط 67 واحد معدنی فعال سرخه به نقاط مختلف جهان صادر می شود.

   وی افزود: بالغ بر 2 میلیون دلار محصولات مختلف معدنی در 6 ماه سال 97 در شهرستان سرخه صادر شده که امید است این میزان تا پایان سال افزایش یابد.

   بیگلری با بیان اینکه 43 درصد از ظرفیت معادن استان متعلق به سرخه است، ابراز داشت: 22 نوع ماده معدنی مختلف از جمله سنگ گچ، سنگ آهک، سنگ لاشه، سنگ های تزئینی، سولفات سدیم، زئولیت، سیلیس، دولومیت، سیلیستین، فلوروئین، نمک و نبتونیت در نقاط مختلف این شهرستان ظرفیت استخراج دارند.

   وی گفت: بیشترین ظرفیت معدنی سرخه با 50 معدن در حوزه گچ است که ظرفیتی حدود هفت میلیون و 400 هزار تن از استخراج مواد معدنی شهرستان در سال را به خود اختصاص می دهد.

   وی افزود: بیش از 150 میلیون تن ذخایر گچ در این منطقه وجود دارد و مواد استخراج شده توسط 39 واحد صنایع معدنی فعال، فرآوری و بسته بندی و بخش عمده آن به صورت خام به استان های دیگر و حتی خارج از کشور صادر می شود.

   سرپرست صنعت معدن و تجارت شهرستان سرخه بیان داشت: مساحت معدنی شهرستان از 241 کیلومتر مربع در سال 95 به 325 کیلومتر مربع در سال 96 افزایش یافته است.

   وی، به سرمایه گذاری 2 هزار و 92 میلیارد ریالی در بخش صنعت تاکنون در این منطقه اشاره کرد و گفت: یکهزار و 558 میلیارد ریال از این ‌مبلغ در بخش صنعت و 534 میلیارد ریال نیز در حوزه معدن است.

   بیگلری یادآورد شد: سرخه ظرفیت بسیار بالایی در ماده معدنی سیلیستین دارد اما به دلیل تامین نشدن منابع آبی لازم، به صورت خام به کشورهایی نظیر چین و دیگر نقاط جهان صادر می شود.

   سرپرست صنعت، معدن و تجارت شهرستان سرخه به هزینه بالای حمل سیلیستین به صورت خام اشاره داشت و خاطر نشان کرد: برای فرآوری این ماده معدنی حدود 60 لیتر بر ثانیه آب نیاز است و در حال حاضر این ظرفیت در منطقه وجود ندارد که امید است با رفع این کمبود، شاهد حضور سرمایه گذاران و افزایش ارزش صادرات این ماده معدنی از راه فرآوری باشیم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,568,647
تعداد بازدید امروز : 368
آخرین به روزرسانی : 13:02  1398/01/29